• RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

BORNOVA ÇİM

Çim Ekimi ve Bakımı

  CEP: 0 (532) 448 35 66  

ÇİM HAKKINDA

 

Çimlendirilecek sahanın derin bir şekilde işlenmesi gerekir. Bu derinlik 30-40 cm olmalıdır ve güzelce toprak belleme yapılmalıdır. Toprağın işlendiği sırada yabani otlar, taşlar, yabancı cisimler ve ağaç kökleri güzelce temizlenmelidir.

Toprağın işlenmesi, çim tohumunun ekiminden yaklaşık 1 ay önce yapılmalıdır. Toprağın işlenme sırasında toprağın tavlı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Toprak işlendikten sonra arazi dümdüz edilerek gübrelemeye hazır hale getirilir.

1 dönümlük toprağa 1 ton denk gelecek şekilde yanmış çiftlik gübresi verilmelidir. Şayet toprak ağır toprak ise gübreleme sırasında 10-15 cm kalınlığında ince derekumu yayılmalıdır. Bu ince derekumu toprağı belleyerek toprağın içine karıştırılır. Sonrasında ince dişli tırmıkla çim ekimi için hazırlanan saha düzeltilir.

Çim tohumu toprağa ekilirken serpme şeklinde ekilmelidir. Ekim dönemleri ilkbahar ve sonbahardır. Şayet bol bol sulama imkanı var ise yaz aylarında da çim ekimi yapılabilir.

Çim Tohumu havanın iyi olduğum dönemlerde ve rüzgarsız bir havada ekilmelidir. Tohumun içine %10 miktarında tırfıl tohumu katılmalıdır. Ev bahçelerinde ise çim tohumunun miktarı metrekareye 35-50 gram kadar olmalıdır. Geniş sahalar için ise bu miktar metrekare başına 28-40 gram olabilir. Ekime sahanın bir kenarından başlanarak geriye doğru gidilir. Tohum ekilecek alan iyice bastırılarak süzgeçli bir kova yardımı ile sulanır. Sonrasında çim tohumları eşit olarak toprağa serpiştirilir.

Çim tohumlarının toprağa serpiştilerek ekiminden sonra üzerinin kapatılması gerekmektedir. Örtmek için 1/3 oranında dere mili ile kalanı yanmış ve elenmiş beygir gübresi karışımı kullanılabilir. Tahtalarla karışımın üzeri bastırılarak toprakla teması sağlanabilir. Sonrasında hortumla veya delikli kovalarla yağmur yağar gibi sabah öğle ve akşam saatlerinde sulanmalıdır. Bunun nedeni çimlerin her an rutubetli kalmasını sağlamaktır. Çünkü bu çimlerin çıkışını ve uzamasını hızlandıracaktır. Çimler çıktıktan sonra ve boyları 10 cm'e ulaştıktan sonra bolca sulanarak merdane ile üzerinden geçilir. Biçme işlemleri ise akşamüstü serinlikte yapmak her zaman daha iyidir. Biçme işleminden sonra da yağmurlama sulama tekniği ile çimlerin sulanmasına devam edilmelidir.

Bornova ve çevre bölgelerde çim ekimi ve bakımı işlerinizi hiç düşünmeden Bornova Çim'e verebilirsiniz. Bornova Çim onlarca referansı ile kendisini kanıtlamış güvenilir bir firmadır.